- Home
- >
- Achievement
Awards and Achievements
Select Year
-
CategoryEventOrganizerAwardee
-
The 45th Inter-school Relay Invitational of Ng Wah Catholic Secondary SchoolNg Wah Catholic Secondary School
Girls 4x100m Relay 1st runner-up 4B CHAN TSZ YAU 4B CHAN KA LAM 4C LAU SUET YAN 3B WONG CHING CHI DORIS Boys 4x100m Relay 1st runner-up 4B CHAN WAI SING 4E WONG TAK CHI DENNIS 3C JIANG YUK CHUN 3D FUNG PING KEI -
WAC Annual Challenge 2023A.S. Watson Group
Girls U18 Shot Put 7th 6B LEE SZE YEUNG Boys U16 110m Hurdle 22th 4C LI TSZ SAN Boys U16 High Jump Champion 3C JIANG YUK CHUN Boys U14 High Jump Champion 2A CHOW TIN NOK -
Junior Secondary Science Online Self-learning SchemeHong Kong Virtual University
Gold Award 2D CHAN CHUN MAN 2D TAM YA XUAN 2E LEUNG TSZ WAI 3A OU KAIYING 3D TSE TIN SUM 4B CHAN PUI KA 4B YIU CHEUK WANG 4C CHAN PAK HEI 4C CHAN SZE CHAI 4C KWAN CHUN HIM 4C LAW KA YAN 4C LI TSZ SAN 4E CHOY FU SHING 4E HO SUM YING Silver Award 4B TSUI TSZ KIU 4C LI MAN YAN 4C WONG YU HONG Bronze Award 3B LEE KWAN HO 4D CHAN HO MING -
2023 Solar Charged Car Model Design CompetitionHong Kong Institution of Engineers
Best Performance Award 2E CHAN TSZ CHUN 4C CHAN PAK HEI 4E CHAN YI HUA 4E LEUNG KAI NAM -
Hong Kong Secondary School Cosmetic Formulation CompetitionCity University of Hong Kong
2nd runner-up 5B MAN CHUNG YAT 5B YAM WING TUNG 5C CHOW OI LING 5C CHAN CHING MAN 5D CHENG WING YAN -
Four Panel Comic Drawing Competition 2023Hong Kong Occupational Safety & Health Council
Champion 5C YEUNG MAN YAT -
Science Assessment TestHong Kong Association of Mathematics and Science Education
Diamond Award 4B WONG HO YIN 4B YANG HO YAN Gold Award 3B WONG CHUN WA 4C CHAN KWUN WAN 4C CHAN SZE CHAI 4C KWAN CHUN HIM 4E HSU CHIN LONG, PERCY Silver Award 2B YEUNG PUI HEI 3C AU MAN HIN 3C CHAN TSZ YING 3D TSE TIN SUM 4B CHAN WAI SING Bronze Award 3A WONG TSZ WAI 4E PANG CHUEK YIN -
The 5th Edition of "Social Innovation • Community 4.0"The Hong Kong Council of Social Service
Outstanding Performance 3A TUNG PAK HO 3C HUANG KING LEUNG 3D LEUNG KAI NAM 3D CHAN PAK HEI 3D TO CHUN HIN 3D WONG HO YIN 4B CHAN HING YAU 4B CHAK YAU CHING 4D CHOI TSZ YAU 4D CHOI TSZ LEE 4D CHEN PO SHUN 4D POON WING SZE -
A.S. Watson Group Hong Kong Student Sports AwardsA.S. Watson Group
Awardee 5B LEE SZE YEUNG -
66th Festival of Sport Youth and Kids Athletics Day 2023HKAAA
Boys' U16 High Jump 1st runner-up 3B JIANG YUK CHUN -
「再出發」3D模型先導課程叮叮科創
優秀作品三等獎 3D 蔡富丞 -
Hong Kong Junior Age Group Athletics Meet 2023 - 2Pacers Athletics Club
Boys' U14 High Jump Champion 1E CHOW TIN NOK Boys' U16 High Jump Champion 3B JIANG YUK CHUN Boys' U20 High Jump Champion 6E CHEUNG MING HUNG -
Inter-Secondary Schools Boys Table Tennis CompetitionHKSSF
Boys C grade Overall Champion 1B WAN TSZ SHUN 1B NG KANG CHIN 1C LAU KA WAI 2A LEE WANG LOK 2B LEE KWAN HO -
74th Hong Kong Schools Speech Festival (English) - Solo Verse Speaking Non-open Secondary 3 BoysHong Kong Schools Music and Speech Association
2nd runner-up 3B KWUN CHUN HIM 3B LAI PUN LAP -
74th Hong Kong Schools Speech Festival (English) - Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 5 GirlsHong Kong Schools Music and Speech Association
1st runner-up 5C FUNG PUI KA -
TCAA Athletic Championships – Round 2TCAA
Boys' D High Jump Champion 1E CHOW TIN NOK Boys' C High Jump Champion 3B JIANG YUK CHUN